Elektronické zdroje - podle oborů

Podle licenčních smluv je dovoleno používat EIZ jen pro vlastní studijní a výzkumné potřeby, nesmí být využívány pro komerční účely. Hromadné stahování dat z jednotlivých zdrojů, převyšující aktuální osobní studijní a výzkumnou potřebu, je považováno za porušení licenčních podmínek a může vést až k zablokování přístupu k danému EIZ pro celou univerzitu. Více informací zde.

Elektronické informační zdroje podle oborů:

Pro vyhledávání v elektronických zdrojích podle oborů, můžete také využít službu Full Text Finder, která přehledně zobrazuje publikace v elektronické zdrojích i podle disciplín. 

Multivyhledávač EBSCO:
(dokáže vyhledat konkrétní tituly, případně články podle vědních oborů)

Multioborové:

Biologie

Stránka se připravuje...

Elektronické zdroje - volně dostupné

 

Volně dostupné zdroje 

Řada elektronických zdrojů je dostupných zdarma, případně po registraci uživatele.

Biomed Central
Recenzované otevřené časopisy z oblastí medicíny, lékařství a biologie. 

De Gruyter Open
Volně dostupné knihy a časopisy nakladatelství De Gruyter

Ecomonitor
Databáze článků o životním prostředí.

ERIH
Education Resources Information Center, resp. nejvýznamnější databáze zaměřená na problematiku vzdělávání. 

EUR-Lex
Databáze, která poskytuje přístup k dokumentům právní problematiky EU. 

Google Scholar
Volný webový vyhledávač, který indexuje metadata k článkům, mnohokrát i včetně plných textů.

Internetový Archiv
Nezisková digitální knihovna, která umožnuje přístup k cenným digitálním sbírkám a materiálům (včetně 3 miliónů oskenovaných knih). 

Kramerius
Online knihovna digitalizovaných dokumentů s částečnou retrospektivou sahající až do 19. století. 

Manuscriptorium
Část digitální knihovny NDK, která uchovává a poskytuje digitální verze dokumentů (tisky, mapy, rukopisy atd.).

Medvik
Portál Medvik, resp. zdroj BMČ (Bibliographia medica Čechoslovaca) je zaměřen na odvětví lékařství, zdravotnictví a odbornou literaturu vydanou v ČR a SR. Producentem je Národní lékařská knihovnaNávod jak vyhledávat nalezte zde.

NUŠL 
Národní úložiště šedé literatury (šedá literatura) je digitální repozitář, který uchovává a zveřejňuje tento specifický druh dokumentů.

PubMed
Zdroj obsahuje miliony záznamy z biomedicínské databáze MEDLINE

Repozitář VK UJEP:
Jedná se o platformu, která umožňuje ukládání, dlouhodobé uchování, sdílení a prezentaci el. materiálů (např. publikačních výstupů zaměstnanců UJEP, metodik aj.).  

Tech
Oborová brána obsahující řadu zdrojů zaměřených na techniku, přírodní a aplikované vědy. 

Wikipedie
Online encyklopedie, kterou může upravovat každý... 


 


 

 

Impact Factor

Impact Factor (IF)
Je významný ukazatel, který reflektuje kvalitu vědeckých publikací. Je udáván výhradně časopisům zařazeným do databáze Journal Citation Reports (součást Web of Science). Čím je hodnota dosaženého IF vyšší, tím je časopis kvalitnější a více sledovaný širší vědeckou obcí. IF je přidělován jednou ročně.

Výpočet IF: Celkový počet citací časopisu retrospektivně za dva roky / počet článků za dva roky. Vyjadřuje tedy průměrný počet citací, které je možné u článků očekávat.

Více o IF nalezte na stánkách vydavatele zde.

Vyhledání IF časopisu zajištuje databáze Journal Citation Reports zde.

Journal Citation Reports

Databáze Journal Citation Reports (JCR)

URL: https://jcr.incites.thomsonreuters.com

JCR je unikátní citační polytématicá databáze, která je součástí Web of Science a zaměřuje se na poskytování výsledků analýz citovanosti u časopisů.
Lze zjistit: které
časopisy jsou sledovány, vyhledat časopisy podle oborů, zemí, nakladatele, základní údaje (počty článků, počty citací), kvantitativní charakteristiky hodnotící kvalitu (impakt faktor, index bezprostřední odezvy, tzv. poločas citace aj.) vše v časových řadách za posledních 10 let.

Jiným známým a rozsáhlým citačním indexem je Scopus, který sleduje citace ve více než 22 000 titulech časopisů.

Video návody pro práci v JCR zde.
Nápověda (ČJ) zde.
Návod na vzorovou rešerši připravujeme...

Web of Science

Databáze Web of Science (WoS)

URL: http://apps.webofknowledge.com

Web of Science patří mezi vůbec nejvýznamnější multioborové databáze, které jsou zaměřeny na sběr bibliografických údajů (citační rejstříky). Obsahuje převážně bibliografické údaje, abstrakta, často také odkazy na plný text, autorské údaje a rejstříky, citační ohlasy atd. (retrospektivně od roku 1945).

Součástí platformy WoS je také databáze Journal Citation Reports.
Návod
v pdf zde.  
Video 
návody pro práci ve WoS nalezente zde (základy používání) a zde (vyhledávání).

Scopus

Databáze SCOPUS

URL: https://www.scopus.com/home.uri

Scopus je největší abstraktová a citační polytematická databáze recenzované literatury (časopisy, monografie, sborníky atd). V současnosti obsahuje záznamy od cca 5 000 vydavatelů včetně 22 000 záznamů časopisů (3 400 jsou v režimu Open Access) a cca 34 000 záznamů knih.

Oborové pokrytí: přírodní vědy, technika, medicína a společenské vědy převážně evropské provenience
Časové pokrytí: citační údaje od roku 1996, abstrakty od roku 1823
Seznamy dostupných titulů nalezete zde (denně aktualizovány).
Příručky a podpora od společnosti Elsevier zde.
O databázi Scopus (AJ) zde.
Video návod zde
Návod na vzorovou rešerši připravujeme...

Věda a výzkum

Věda a výzkum patří k základní stavebním činnostem naší univerzity. Vědecká knihovna se rozhodla zajistit základní formu podpory pro akademické a vědecké pracovníky UJEP. Níže nalezete odkazy, které mají za cíl pomoci v zorientování se v dané problematice, např. v hodnocení VaV, publikační činnosti (včetně Open Access), citačních rejstřících atd.


Citační rejstříky
Citační rejstříky jsou polytematické databáze, které obsahují převážně bibliografické údaje z vybraných vědeckých zdrojů (sborníky, časopisy, články atd.) a zároveň shromažďují údaje o citačních ohlasech vědeckých prací a jejich autorech. Citační ohlasy mohou být také dobrým vodítkem, pomocí něhož lze mimo jiné rozpoznat aktuální vědecké trendy témata.
Důležitým indikátorem při vyhledávání v citačních databázích je zejména tzv. Impact Factor (u časopisů) a citační ohlas (u autora článku). Na UJEP jsou k dispozici citační databáze Web of Science (včetně Journal Citation Reports) a Scopus.  

Repozitář VK UJEP
Pro případné zviditelnění vědeckých prací Vědecká knihovna pořídila a spravuje digitální repozitář VK UJEP. Do repozitáře je možné umístit bibliografické záznamy a plnotextové dokumenty (např. opory, vědecké články atd.). Repozitář je budován v otevřeném režimu (Open Access). Pokud byste měli zájem o uložení vašeho díla do repozitáře, neváhejte nás kontaktovat.

CitacePRO
Pro studenty i akademické/vědecké pracovníky je k dispozici citační manager CitacePRO, který může výrazně usnadnit a zrychlit citační problematiku. Kontakt na případné školení zde.


Jednoznačné identifikátory autora

S celosvětovým nárůstem počtu vydávaných vědeckých publikací a výsledků začíná být čím dál aktuálnější problematika možné nejednoznačnosti identifikování autorů konkrétních vědeckých publikací. Jedním z největších problémů je např. častá shoda příjmení, převrácená konvence při uvádění osobních jmen, změna rodinného stavu, zautomatizovaná indexace dat od producentů databází, chybná diakritika atd. Možným řešením jsou tzv. autorské (vědecké) identifikátory, které nabízí možnost rychle a jednoznačně rozlišit mezi shodnými jmény u více autorů, kdy de facto plní rozlišovací funkci mezi jednotlivými osobami. Identifikátory zároveň také mohou sloužit jako profesní profil ve vědecké/akademické sféře a také usnadňovat práci s elektronickými zdroji. Využívání identifikátorů je bezplatné.

Tři nejdůležitější identifikátory:

ORCID
Open Researcher and Contributor ID je nezávislý a zároveň i nejrozšířenější systém, který si klade za cíl vytvořit jednotný autorský registr. ORCID je tak možné standardně propojit i s dalšími identifikátory ResercherID (databáze Web of Scinece) i Scopus Author ID (Elsevier-Scopus).
Princip fungování ORCID, stručné video zde.
Domovská stránka organizace ORCID zde. 
Kde získat identifikátor ORCID? Registrační formulář.
Fiktivní profil od ORCID nalezete zde. 

ResearcherID
Identifikátor od společnosti Clarivate Analytics, která je producentem platformy Web of Science. ResearcherID slouží k rozlišování autorů pouze v databázi Web of Science. Po registraci a vygenerování unikátního čísla má autor možnost přiřazení vlastních článků ke svému profilu. V rámci databáze Web of Science přímo, ostatní publikace je poté nutné importovat do systému v RIS formátu.
Domovská stránka ResearcherID zde.
Jak integrovat ResearcherID a ORCID zde.

Scopus Author ID
Identifikátor vzniká automaticky při vytváření záznamů v databázi Scopus. Pokud se jméno autora v databázi Scopus vyskytuje v různých variantách, pak může mít i více profilů!
Domovská stránka databáze Scopus zde.
Video návod na propojení Scopus Author ID a Orcid zde.

 

 


 

Jak vyhledat citační ohlasy

Journal Citation Reports

Scopus

Web of Science

 

Informační výchova

 Informační vzdělávání ve VK UJEP

Vědecká knihovna UJEP nabízí v rámci informačního vzdělávání tematicky zaměřená školení, po jejichž absolvování by studenti měli být schopni snadno a rychle se zorientovat v problematice efektivního vyhledávání literatury v knihovnách ČR, v používání elektronických informačních zdrojů, v problematice citací, tvorby rešerší a psaní kvalifikačních prací. 

Rozsah školení a jeho obsah je možné individuálně přizpůsobit požadavkům vyučujících.
V prostorách knihovny je ke školení možné využít PC učebnu s interaktivním dataprojektorem (míst k sezení cca 25, z toho 16 s PC).

 Nabídka školení

Školení pro studenty prvních ročníků
Nabízíme základní informační blok, který má za cíl seznámení studentů s Vědeckou knihovnou, s nabídkou uživatelských služeb, s prací v knižním katalogu a poskytnutí dalších důležitých a užitečných informací, které povedou k plné informovanosti budoucího uživatele knihovny.

Forma: powerpointová prezentace nebo formou exkurze  
Čas: 15 - 30 min
Doporučená doba: začátek zimního semestru
Kde: na fakultách nebo ve VK UJEP


Školení elektronických informačních zdrojů (EIZ)
Školení je určeno pro studenty a pedagogy, kteří pro své studium a práci hodlají využívat odborné informace, které lze získat z licencovaných zahraničních databází. Tyto jsou pro studenty a pedagogy k dispozici zcela zdarma.
Školení se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická část seznámí studenty obecněji s problematikou EIZ a dále např. s nelicencovanými zdroji, otevřeným přístupem, šedou literaturou a citačními managery. Po absolvování druhé části školení, resp. její praktické části, se bude student uživatelsky orientovat v problematice elektronických zdrojů, které souvisí právě s jeho oborovým zaměřením. Na základě vhodné rešeršní strategie dokáže vyhledávat, získat a následně dále pracovat s plným textem. Dokáže vytvářet alerty, plný text článku řádně odcitovat nebo vyexportovat článek v požadovaném formátu atd.

Forma: powerpointová prezentace a workshop
Čas: 1 - 1,5 hod
Doporučená doba: kdykoliv během semestru
Kde: na fakultách nebo ve VK UJEP

 

Školení CitacePRO
Obsah školení má za cíl seznámit studenty s tvorbou citací pomocí profesionálního citačního manageru CitacePRO. Studenti se prakticky seznámí s pravidly a tvorbou citací, dokáží následně převádět citace do různých stylů včetně importu a exportu. Názorně jim také ukážeme práci s doplňky do Microsoft Word a webových prohlížečů Chrome a Mozilla, které mohou výrazně usnadnit jejich práci. Ukážeme dále propojení s elektronickými informačními zdroji.

Forma: workshop
Čas: 1 hod
Doporučená doba: kdykoliv během semestru
Kde: na fakultách nebo ve VK UJEP


Školení jak psát kvalifikační práci
Studenti se během školení seznámí s pravidly, požadavky a doporučeními, kterými by se měli řídit při psaní závěrečných kvalifikačních prací, např. principy zadání a odevzdání práce, formální a grafická úprava, rozsahy, teoretický rozbor obsahu a struktury práce, zásady citování, elektronické informační zdroje a časté chyby.

Forma: powerpointová prezentace
Čas: 1,5 - 2 hod
Doporučená doba: kdykoliv během semestru
Kde: ve VK UJEP

 

Školení tvorby rešerše,
resp. školení pro vyhledávání literatury k seminárním, bakalářským a diplomovým pracím na konkrétní téma - Studenti se na základě teorie a praktického cvičení naučí, kde hledat bibliografické záznamy v databázích a knihovnách v ČR i v zahraničí. Dozví se, jak správně sestavit rešeršní dotaz, jakou zvolit správnou rešeršní strategii, kde všude lze literaturu vyhledávat atd.

Forma: workshop
Čas: 1 hod
Doporučená doba: kdykoliv během semestru
Kde: na fakultách nebo ve VK UJEP

 

Individuální konzultační hodiny a exkurze po VK UJEP
Nabízíme vám takéindividuální konzultace a poradentství ve výše uvedených oblastech, spolu s možností uspořádat komentovanou prohlídku VK UJEP. 

Forma: konzultace, exkurze
Čas: dle dohody
Doporučená doba: kdykoliv během semestru
Kde: ve VK UJEP



Pokud budete mít o některé z výše uvedených školení nebo konzultací zájem, neváhejte nás kontaktovat.
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  nebo  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Telefon: 420
286 013


Elektronické zdroje - podle fakult

 

Podle licenčních smluv je dovoleno používat EIZ jen pro vlastní studijní a výzkumné potřeby, nesmí být využívány pro komerční účely. Hromadné stahování dat z jednotlivých zdrojů, převyšující aktuální osobní studijní a výzkumnou potřebu, je považováno za porušení licenčních podmínek a může vést až k zablokování přístupu k danému EIZ pro celou univerzitu. Více informací zde.

Elektronické informační zdroje podle oborů:

Pro vyhledávání v elektronických zdrojích podle oborů, můžete také využít službu Full Text Finder, která přehledně zobrazuje publikace v elektronické zdrojích i podle disciplín. 
Doporučené elektronické zdroje podle fakultního zaměření je možné dohledat v tabulce pod označením A. 

 

Zdroj

FSE

PřF

FVTM

PF

FF

FZS

FŽP

FUD

Oxford Journals

A

A

A

A

A

A

A

A

Cambridge Journals

A

A

A

A

A

A

A

A

Academic Search Complete a Central and Eastern European Academic Sourcs (CEEAS) 

A

A

A

A

A

A

A

A

Proquest

A

A

A

A

A

A

A

A

Springer Link

A

A

A

A

A

A

A

 

Wiley online Library

A

A

A

A

A

A

A

 

Science Direct

A

A

A

A

 

A

A

 

Sage HSS

A

 

 

A

A

 

 

A

JSTOR

A

 

 

A

A

 

 

A

Art Source

 

 

 

A

A

 

 

A

Knovel

 

A

A

 

 

 

A

 

Environment Complete

 

A

 

 

 

 

A

 

IoPscience

 

A

 

 

 

 

A

 

EnviroNetBase

 

A

 

 

 

 

A

 

Econlit with FullText

A

 

A

 

 

 

 

 

Nursing@Ovid

 

 

 

 

 

A

 

 

Business Source Complete

A

 

 

 

 

 

 

 

Literature Online

 

 

 

A

 

 

 

 

Liter. Res. Center

 

 

 

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scopus 

A

A

A

A

A

A

A

A

Web of Knowledge

A

A

A

A

A

A

A

A

 

Elektronické informační zdroje je možné je využívat i z domova, mimo domovské IP adresy univerzity.
Návod na zřízení vzdáleného přístupu nalezete zde.

 

Elektronické knihy

Elektronické knihy

Studenti a akademičtí pracovníci UJEP mají zajištěn přístup k elektronickým knihám od několika poskytovatelů, a to v českém i anglickém jazyce.
Registrovaní čtenáři VK UJEP mohou také využít možnost zapůjčení 10 ks čteček e-knih (ty lze půjčit až na 21 dnů). 
Podmínky zpřístupnění a následného užívaní e-knih jsou obdobné jako u časopisů a vycházejí z konkrétních licenčních smluv a podmínek. Přístup je typicky umožněn na základě stanoveného rozsahu IP adres. 

 

eBooks Elsevier
Seznam titulů ke stažení: eBooks Elsevier (.xlsx)
Dostupné do 31. 12. 2018 na platformě Science Direct
Kolekce: Multioborová (6 351 titulů)
Jazyk: Angličtina
Poznámka: Úplná kolekce e-knih od Elsevieru je v roce 2018 dostupná v režimu Evidence Based Selection (EBS). To znamená, že na základě využívanosti jednotlivých titulů v roce 2018, bude v roce 2019 provedena následná trvalá akvizice vybraných titulů.

 

eBooks Wiley
Seznam titulů ke stažení: eBooks Wiley (.xlsx)
Dostupné do 31. 12. 2018 v databázi Wiley
Kolekce Multioborová (3 387 titulů), obsah e-knih nakladatelství Wiley z období 2014-2017
Jazyk: Angličtina
Poznámka: Kolekce je dostupná v režimu Evidence Based Selection (EBS). To znamená, že na základě využívanosti jednotlivých titulů v roce 2018, bude v roce 2019 provedena následná trvalá akvizice vybraných titulů.

 

eBooks Springer
Seznam titulů ke stažení: eBooks Springer (.xlsx)
Dostupné v databázi Springer
Kolekce: Multioborová (4 117 titulů), Business and Management; Social Sciences; Earth and Environmental Science; Medicine; Chemistry and Materials Science; Biomedical and Life Sciences; Engineering
Jazyk: Angličtina
Poznámka: Kolekce je dostupná v rámci trvalé akvizice.

 

eBooks EnviroNetBase
Seznam titulů: eBooks EnviroNetBase
Dostupné v databázi CRCNetBase, resp. nově na platformě Taylor & Francis
Kolekce: Multioborová (1 380 titulů) se zaměřením na životní prostředí, ekologii, vědy o Zemi a související obory
Jazyk: Angličtina

 

eBooks EBSCO
Seznam titulů: eBooks EBSCO
Dostupné v databázi EBSCO
Kolekce: Multioborová (345 titulů)
Jazyk: Angličtina, čeština
Poznámka: E-knihy lze prohlížet buď online (kliknutím na eBook Full Text) nebo vypůjčit offline a následně prohlížet (návod a materiály k EBSCO eBooks zde).
E-knihy od společnosti Ebsco je možné číst i stahovat přímo z domova přes tzv. vzdálený přístup, návod zde

 

eBooks ProQuest Central
Seznam titulů a vstup do databáze: eBookCentral
Kolekce: Multioborová – humanitní (87 titulů)
Jazyk: Čeština, angličtina

 

Flexibooks
Dostupné v knižním katalogu knihovny a na platformě Flexibooks
Kolekce: Multioborová (3 679 titulů)
Jazyk: Čeština, angličtina, němčina
Návod

 

eReading
Dostupné v knižním katalogu knihovny a také na eReading.cz
Kolekce: Humanitní (6 titulů) 
Jazyk: Čeština
Seznam dostupných titulů a návod

 

Publikado
Dostupné volně na https://www.pablikado.cz/ (pro přihlášení vyberte UJEP a následně zadejte údaje jako do STAGu nebo Nowellu). 


 

 

Tipy na volně dostupné e-knihy, např.:
Project GUTENBER - odkaz
E-knihy Městské knihovny v Praze - odkaz
DOAB - adresář otevřených publikací - odkaz
 

 

 

Elektronické zdroje - abecedně

 

Podle licenčních smluv je dovoleno používat EIZ jen pro vlastní studijní a výzkumné potřeby, nesmí být využívány pro komerční účely. Hromadné stahování dat z jednotlivých zdrojů, převyšující aktuální osobní studijní a výzkumnou potřebu, je považováno za porušení licenčních podmínek a může vést až k zablokování přístupu k danému EIZ pro celou univerzitu, více info zde.

Elektronické zdroje – abecedně:

Legenda:
Multioborová databáze - pokrývá široké spektrum oborů a obsahuje plné texty článků
Bibliografická databáze – obsahuje bibliografické údaje, často včetně abstraktůa odkazů na konkrétní práce
Citační databáze - obsahuje citační charakteristiky odborné literatury     

Art Source zaměření: umělecké obory a architektura
ASPI - interní právnický systém pro UJEP [ návod ]
BioOne FullText návody ] zaměření: biologie, ekologie, životní prostředí
Bluenomics - zaměření: makroekonomie
Cambridge Journals Online - zaměření: multioborová dtb., společenské i přírodní vědy
Central & Eastern European Academic Source zaměření: multioborová pro středo a východoevropský region
České elektronické knihy [manuálseznam přístupných titulů]
EBSCO - zaměření: multioborová dtb.návod ]
EBSCO Discovery Service – hlavní vyhledávač v elektronických zdrojích dostupných pro UJEP
EconLit with Full Text - zaměření: ekonomie
Elsevier Science Direct – zaměření: multioborová dtb. [ návod ]
EnviroNetBase - zaměření: přírodní vědy
Environment Complete zaměření: enviromentalistika a životní prostředí
Environmental Sciences & Pollution Management Database - zaměření: životní prostředí
ERIC - zaměření: bibliografická dtb., vzdělávání
Geobibline – zaměření: bibliografická dtb., geografie
Google Books - zaměření: knihy naskenované firmou Google [ návod ]
Google Scholar – zaměření: multioborová dtb., vyhledávač odborných textů na internetu [ návod ]
IOPscience - zaměření: přírodověda, medicína a technika
Journal Citation Reports- zaměření: citační dtb., citace a impact faktor vědeckých časopisů
JSTOR - zaměření: multioborová pro humanitní a společenské vědy
Springer - zaměření: multioborová
Knovel - zaměření: přírodní vědy a technika
Literature Online -- zaměření: literatura
Literature resource center - zaměření: literatura
Manuscriptorium - zaměření: historické knižní fondy
Nursing @ Ovid - zaměření: medicína
OECD eLibrary - zaměření: ekonomická statistika
Oxford Journals Online - zaměření: multioborová dtb., společenské a přírodní vědy
PressReader - zaměření: celosvětové novinové tituly
ProQuest STM - zaměření: multioborová dtb.
SAGE journals - zaměření: humanitní a společenské vědy [seznam dostupných titulů] [manuál]
Scopus - zaměření: bibliografická a citační databáze  [manuály]
Springer LINK- zaměření: přírodní vědy, technika, medicína
TOXLINE - zaměření: bibliografická dtb. toxikologie
Web of Science - zaměření: bibliografická a citační dtb.  další informaceprezentace ze semináře
Wiley Interscience - zaměření: multioborová dtb., další informace

 

Multioborová databáze - pokrývá široké spektrum oborů a obsahuje plné texty článků v PDF nebo HTML formátu 
Citační databáze - obsahuje citační charakteristiky odborné literatury, mnohdy včetně abstraktůa odkazů na konkrétní práce   
Bibliografická databáze – obsahuje bibliografické údaje
     

Repozitář VK UJEP

Repozitář VK UJEP

Vědecká knihovna reagovala na rostoucí potřebu úložného prostoru, kde by uživatelé z řad zaměstnanců UJEP mohli dlouhodobě archivovat a zároveň také zviditelňovat výsledky vědy a výzkumu, pořízením tzv. digitálního institucionálního repozitáře. 
Jedná se o platformu, která umožňuje ukládání, dlouhodobé uchování, sdílení a prezentaci el. materiálů (např. publikačních výstupů zaměstnanců UJEP, metodik aj.).

Repozitář je součástí knižního online katalogu UJEP (http://arl.ujep.cz/).

Pro vyhledávání pouze v repozitáři je možné využít rozšířené vyhledávání knižního katalogu (http://arl.ujep.cz/arl-ujep/cs/rozsirene-vyhledavani/) a zaškrtnutí příslušné kolonky v nabízeném fasetu Repozitář Vědecké knihovny UJEP.   

Obsah repozitáře je budován v souladu s principy otevřeného přístupu (zelené cesty OA), jeho cíle jsou:
  ·  Podpora vědy a výzkumu UJEP

   ·  Prezentovat publikační výstupy a činnost autorů z řad akademické obce UJEP
   ·  Zvýšit transparentnost výukové a vědecké činnosti
   ·  Zajistit dlouhodobou archivaci dokumentů
   ·  Zajistit možnost ukládání a stahovaní publikací a studijních materiálů pro studenty, veřejnost a                           akademickou obec
   ·  Podpora otevřeného přístupu k vědeckým informacím  

Součástí repozitáře jsou také rigorózní práce studentů UJEP. Návod jak je vyhledat, nalezete zde. 
 
Kde hledat otevřené repozitáře:
Institucionální repozitář UJEP http://arl.ujep.cz/
OpenDOAR - databáze otevřených repozitářů
ROAR- databáze otevřených repozitářů

Pokud máte zájem uložit své materiály do repozitáře, neváhejte nás kontaktovat na:   This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  nebo na  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Přidělení DOI čísla

 

VK UJEP je schopna zajistit přidělení DOI čísla konkrétnímu autorskému dílu. Více v sekci Služby/DOI.  

 

 

 

Open Access

Open Access (OA) 

Otevřený přístup je způsob šíření vědeckých informací, který má za cíl zajistit pro všechny uživatele trvalý a bezplatný online přístup k publikovaným výsledkům vědy a výzkumu (zejména pak k plným textům článků). Jedná se tedy o alternativu ke klasickému šíření odborných informací v předplacených periodikách.

Co by mělo publikování v OA přinést?

Zrychlení výměny vědeckých informací.
Větší dostupnost díla a viditelnost vědce a jeimagesho instituce.
Snižování výdajů na nákup odborných zdrojů.

Zvýšení počtu čtenářů díla a celkově také informačního dopadu práce.
Eliminaci plagiátorství a zprůhlednění výstupů vědy a výzkumu.

Jak se zapojit do OA

Publikujte své práce v OA časopisech.
Publikujte své práce u vydavatelů, kteří podporují myšlenku OA a umožní vám uložení do institucionálního nebo oborového  repozitáře.
Ukládejte své práce do otevřených repozitářů, např. do repozitáře VK UJEP.

Způsob publikování - zelená a zlatá cesta

Obecně lze nalézt dva základní způsoby publikování v OA, tzv. zelenou cestu (Green Access) a zlatou cestu (Gold Access).

Zelená cesta
Otevřený přístup k publikovaným pracím poskytují sami autoři.
Autor uloží a následně zveřejní svou publikaci (článek, odbornou práci atd.) v oborových nebo institucionálních repozitářích (tzv. proces autoarchivace), odkud pak lze text práce volně stahovat.
Takto může např. publikovat články z tradičních předplacených časopisů, kdy lze po zjištění dané politiky vydavatele a jeho postoje k OA politice za určitých podmínek článek následně volně zveřejnit např. v institucionálním repozitáři.
Jednotlivé politiky vydavatelů je možné zjistit v registru 
SHERPA/RoMEO.

Zlatá cesta
Otevřený přístup k publikacím poskytují vydavatelé.
Zlatou cestou je myšleno publikování přímo v tzv. otevřených časopisech, jejichž obsah je poté bezplatně dostupný. Nemusí to být pravidlem, ale autoři zpravidla platí vydavatelům publikační poplatek (APC-
article processing charge). Dochází zde tedy ke změně klasického modelu financování, kdy náklady na režii časopisu nezískává vydavatel od předplatitele, nýbrž od autora, resp. od instituce nebo např. z grantu. U OA je časté používání licencí Creative Commons. Formulář pro výběr licence můžete najít zde.

 

V principu existují tři kategorie publikování s OA:

Plný OA, kdy náklady na publikování článku v OA časopisu nese přímo autor nebo vydavatel.

OA s embargem, kdy vydavatel umožní zpřístupnit plný text článku až po uplynutí určitého časového intervalu (6-24 měsíců od data vydání).

Hybridní model OA, kdy autor zaplatí poplatek za článek a vydavatel ho poté volně zpřístupní v klasickém komerčním časopise jako OA článek.

Vhodný OA časopis můžete najít v DOAJ - adresáři časopisů nebo v EZB.
OA časopisy ve Scopusu lze dohledat dle návodu.
OA časopisy ve Web of Science, seznam.

Predátorské časopisy!
  ·  žádné či fiktivní recenzní řízení
  ·  téměř žádné překážky pro publikování (přijímají vše, za co zaplatíte)
  ·  nedodržování publikačních standardů
  ·  minimální přínos pro sdílení vědeckých poznatků
  ·  vtíravé až agresivní praktiky získávání příspěvků (emailové výzvy k publikování v časopise či účasti                     na konferenci)
  ·  zneužívání názvů prestižních časopisů a konferencí (mírně pozmění název časopisů či konferencí)
  ·  názvy časopisů mohou být příliš obecné (nezačlenění do konkrétního oboru)
  ·  parazitování na známých jménech (uvedení známých vědců v redakčních radách bez jejich vědomí)
  ·  zcela stejná redakční rada pro více než jeden časopis vydavatelství
  ·  uvádí impact factor, který ve skutečnosti nemá

 

Jak se účinně bránit, naleznete také v materiálech kolegů z institucí MU,UK, nebo v textu UIOP a KNAV.
Vznikl také web vimkdepublikuji.cz, který má za cíl usnadnit autorům identifikaci důvěryhodných časopisů, ve kterých mohou publikovat.

 Užitečné odkazy k OA

Otevřený přístup v ČR
Otevřený přístup v Aj
Kniha Otevřený přístup k vědeckým informacím-současný stav v České republice a ve světě
Directory of Open Access Journals- databáze otevřených časopisů
ROAD ISSN- databáze otevřených zdrojů, které mají přidělené ISSN
QOAM- databáze hodnocení otevřených časopisů od publikujících autorů
DOABooks- databáze otevřených knih
(Scopus) Journal Title list– seznam otevřených časopisů ve Scopusu
Web of Science Title list – seznam otevřených časopisů ve WoS
Predátorské časopisy– text z MU, jak poznat predátorský časopis/vydavatele/konferenci
Beallův seznam predátorských časopisů a nakladatelů, kdo je Jeffrey Beall?
SHERPA RoMEO- přehled podmínek vydavatelů souvisejících s autoarchivací (ukládáním do repozitáře)
Creative Commons – licence pro autorská díla, pomocník při výběru licence
Potřebujete poradit? Kontaktujte nás na
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. nebo na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Mgr. Denisa Vrábľová

vrablova


Mgr. Denisa Vrábľová

Pozice: Oddělení služeb - EDS, rešeršní služby

tel.: 475 286 014

e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

MULTIVYHLEDÁVAČ katalog knih a databází

 

  at

ceproniv

logo-elib

eds1

knihkupectvi

ptejtese

logo sever knih

npu

logo-muzeum